Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

16 lipca, 2023
Data Wydarzenia:
Start o godz: 00:00
16 lipca, 2023
Gdzie?
MGOSiR “Przystań” w Iłży
Informacje:
48 616 31 08
ckit@ilza.pl

Już po raz dwudziesty dziewiąty serdecznie zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie – Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki, który odbędzie się w niedzielę, 16 lipca 2023 roku, na Przystani w Iłży.

Ten wyjątkowy festiwal ma na celu popularyzację rodzimego folkloru oraz upamiętnienie postaci wybitnego artysty ludowego ziemi iłżeckiej – Józefa Myszki. To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w Iłży, na które co roku przybywają tłumy gości z całego regionu. Tegoroczna edycja przyciągnie rekordową liczbę zespołów śpiewaczych, solistów i kapel.

Celem festiwalu jest popularyzacja unikalnych wartości sztuki ludowej, prezentacja twórczości wykonawców, którzy rzadko mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności oraz promocja i ochrona regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży. Msza odprawiona będzie w intencji patrona oraz wszystkich twórców ludowych uczestniczących w wydarzeniu. Następnie kolorowy korowód przemaszeruje ulicami miasta, prowadząc nas na Cmentarz Parafialny, gdzie złożymy wieniec na grobie Józefa Myszki. Po oddaniu hołdu patronowi festiwalu, przeniesiemy się do amfiteatru nad iłżeckim jeziorem, gdzie oficjalnie otworzymy festiwal i rozpoczniemy prezentacje konkursowe.

Na scenie amfiteatru będzie można wysłuchać tekstów śpiewanych staropolską gwarą oraz podziwiać piękne regionalne stroje ludowe. Rozbrzmiewać będą utwory Patrona imprezy, ze słynnymi “przyśpiewkami” i “wyrywasami”. Podczas festiwalu odbędą się również warsztaty artystyczne, a twórcy ludowi zaprezentują swoje rękodzieło i rzemiosło artystyczne. Ponadto, będzie można zobaczyć wystawę fotogramów, prezentujących sylwetki wybitnych twórców sztuki ludowej, przygotowaną przez Centrum Kultury i Turystyki w Iłży.

Gwiazdą wieczoru, która dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń muzycznych i artystycznych, będzie zespół Rokiczanka. To jeden z najbardziej popularnych i lubianych zespołów ludowych wykonujących polską muzykę tradycyjną. Ich energetyczny śpiew, niepowtarzalne brzmienie, ludowe głosy i rytmiczne piosenki są niezwykłym atutem. Zespół Rokiczanka jest znany z takich przebojów jak “W moim ogródecku”, “Lipka” czy “Oj, zagraj mi muzyko!”. Ich muzyka została odsłuchana kilkadziesiąt milionów razy na YouTube. Przez połączenie tradycji z nowatorskimi aranżacjami i barwnymi klipami, polska muzyka ludowa zyskała uznanie i popularność na całym świecie.

Zapraszamy wszystkich miłośników tańca, muzyki i folkloru do udziału w Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki. Doświadczcie niepowtarzalnej atmosfery i piękna kultury ludowej, której jesteśmy dumni strażnikami.

Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego oraz Gminy Iłża.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.