Historia działalności Kół Gospodyń Wiejskich jako organizacji kobiecych rozpoczyna się już od 1866 roku. Na terenie gminy Iłża kobiety od downa stawiały sobie do realizacji ambitne zadania .
Po stagnacji czy nawet upadku większości KGW w latach 80 – 90 tych, na naszym terenie nastąpiła fala reaktywacji Kół. Od 2000 roku do chwili obecne powstało na terenie gminy Iłża 20 Kół Gospodyń Wiejskich czynnie działających.
Obecnie jest to 17 KGW zarejestrowanych w ARiMR Biuro Powiatowe w Radomiu, a w tych kołach działa 426 kobiet i 30 mężczyzn. Praca Kół opiera się na działalności na rzecz społeczności lokalnej udzielając się w okolicznościowych imprezach, kiermaszach i prezentowania własnych potraw oraz ludowego rękodzieła.
Koła gospodyń wiejskich na terenie naszej gminy są strażnikami polskiej tradycji, przekazują tą tradycje na młodsze pokolenia a co najważniejsze to, że integrują naszą gminną społeczność.
KGWBiałka
Koło Gospodyń Wiejskich w Białce
Przewodnicząca Koła: Magdalena Kabacińska
Koło liczy 15 członków.
Niewiele jest form organizacji społecznych, które przetrwały próbę czasu, jedną z nich jest fenomen Kół Gospodyń Wiejskich.
A oto i nasze, jedno z najmłodszych kół... i duchem i ciałem. Jesteśmy kobietami, mamami, babciami, zawodowo pracującymi o różnym statusie społecznym.
Utworzyliśmy nasze KGW aby zgromadzić wokół siebie ludzi z pasją, którzy chcą spotykać się na babskich pogaduchach, wspólnym gotowaniu tradycyjnych regionalnych potraw, szydełkowaniu, organizowaniu różnych kulturalnych imprez ale także na wzajemnym wspieraniu i pomaganiu członkom koła.
KGWBłaziny Dolne
Koło Gospodyń Wiejskich w Błazinach Dolnych "BŁAZINIANKI"
Powstało 27.12.2018 roku.
Przewodniczącą koła jest Angelika Cieślik matka dwóch córek. Do koła należy 20 osób w tym 7 panów.
Swoja bardzo skromna siedzibę mamy w wiejskiej świetlicy w Błazinach Dolnych, gdzie warunki niestety ale nam nie sprzyjaja ani do spotkań ani do gotowania i to jest nasz najwiekszy problem w pełni pokazaniu , rozwinieciu się naszego koła;-( Staramy sie już od kilku lat na poprawe bo nie tylko my gospodynie tam działamy ale i wiejskie dzieci:( niechetnie tam przychodza bo jest zimno).
Mimo tego przez ten krótki czas naszego działania wiele się u nas działo a mnianowicie :
Występ w programie kulinarnym "Gotowi do gotowania Start"
Mieliśmy także okazje zaprezentować kilka przepisów naszych potraw w gazecie "Nasz Powiat Radomski"
Uczestniczyliśmy w każdych występach muzycznych w naszych okolicach ,a debiutowaliśmy na Pikniku Majowym w Marculach.
Kolejne nasze występy to:
-Iłżeckie Dni Kultury,
-25 Festiwal Folkloru im Józefa Myszki w Iłży,
-25 Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży,
-Święto plonów w Jasieńcu Iłżeckim .
Chętnie bierzemy udział w okolicznych imprezach,na kiermaszach sprzedajemy nasze potrawy oraz rękodzieła np: stroiki świąteczne .
Bierzemy udział w różnych konkursach, w Plebiscycie Koła Gospodyń Wiejskich roku zajeliśmy 4 miejsce w województwie, a 1 w Gminie .
Z chęcią skorzystaliśmy z zaproszeń takich jak :
- Dożynki Powiatowe w gminie Jedlińsku,
- Konferencja w Lipsku,
- Przedświateczne spotkanie w Siedzibie Ministerstwa w Warszawie
oraz
- Kusakach w Jedlance Starej.
- Zajęcie I miejsca na Dożynkach Gminnyh w Pakosławiu ,
- Zajęcie III miejsca na dożynkach powiatowych w Jedlni-Letnisko
We własnym gronie organizujemy spotkania w których śpiewamy, gotujemy, wykonujemy różnego radzaju stroiki. Zapraszamy także często gości do naszego miejsca spotkan na różne pokazy, warsztaty:
-robienie pięknych kwiatów z bibiuły,
-pokaży makijażu
-zdrowa dieta.
Narazie raz udało nam sie spędzić wspólną Wigilię przy pięknie ustrojonej choince, przepysznych potrawach, cudownym nastroju świąt. Choć skromnie, ale było bardzo magicznie, śpiew kolęd niósł sie po okolicy.
Naszym największym celem jest jeszcze większe zjednoczenie wsi, miejmy nadzieję w nowej pięknej świetlicy. Możliwość wiekszego rozwinięcia się i kulinarnie i śpiewowo.
W swoich początkach mamy narazie tylko kilka utworów :
-"Czerwone Jagody "
-" W moim ogródeczku"
-"Lipka"
-" Kasia"
-"Jechołem od Iłży"
-"Jo do ciebie"
KGWBłaziny Górne
Koło Gospodyń Wiejskich w Błazinach Górnych
Działa od 2017 roku i obecnie liczy ponad 30 członkiń. Zarząd koła stanowią :Przewodnicząca- Ewelina Jaśkiewicz, Zastępca - Aneta Kostecka, Skarbnik - Ewa Kopciał.
Babki z Górnych wspólnie rozwijają swoje naturalne talenty , dzieląc się nimi z lokalną społecznością, młodszym pokoleniom przekazując dawne tradycje i obyczaje, ale także chętnie poszerzają wiedzę i rozwijają umiejętności. Działalność koła jest nastawiona na na scalanie lokalnej społeczności, dlatego organizujemy festyny oraz imprezy dla młodszych i starszych, promując przy tym aktywny wypoczynek, zasady bezpieczeństwa i zdrowy tryb życia.
Członkinie Koła Gospodyń z Błazin Górnych corocznie uczestniczą także w wielkanocnych oraz bożonarodzeniowych jarmarkach oraz Jarmarku Sztuki Ludowej, podczas których z powodzeniem prezentują swoje kulinarne talenty. Koło udziela się także charytatywnie biorąc udział w zbiórkach oraz niosąc konkretną pomoc potrzebującym. „Babki z Górnych” nie zapominają także o własnym rozwoju odwiedzając muzea, teatry, kina, jeżdżąc na wycieczki i festyny kulinarne.
Najważniejsze jest jednak dla nas to, że możemy działać razem, wspólnie tworzyć historię naszej miejscowości, wpływać na jej rozwój oraz dobre relacje sąsiedzkie.
KGWChwałowice
Koło Gospodyń Wiejskich "Chwałowianki" w Chwałowicach
Powstało w 2015r. Obecnie liczy 34 członków. W skład Zarządu Koła wchodzą: Zofia Fiołna, Bożena Kwiatkowaka – Biniek, Renata Fużyńska, Adriana Nicpoń, Martyna Mazur.
Organizacja skupia mieszkańców wsi Chwałowice i prowadzi różnorodne działania na rzecz lokalnej społeczności. KGW "Chwałowianki" spełnia wiele roli. Reprezentuje sołectwo Chwałowice i gminę Iłżę na różnorodnych wydarzeniach – dożynkach, konkursach, festynach, jarmarkach okolicznościowych. Często KGW uczestniczy w uroczystościach kościelnych i procesjach. Prezentuje też lokalny folklor gotując regionalne potrawy, śpiewając ludowe pieśni lub poprzez zajmowanie się rękodziełem. Nierzadko więc podtrzymuje lokalne tradycje i przypomina o nich młodszemu pokoleniu. Koło ma też za zadanie integrowanie lokalnej społeczności. Prowadzi też inne działania, dzięki którym współpracować mogą różne pokolenia. Zajmują się też pomocą innym.
W swojej działalności koło współpracuje z OSP Chwałowice, innymi kołami działającymi na terenie gminy Iłża i poza nią, Burmistrzem Iłży, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Radomiu i innymi organizacjami wpierającymi rozwój polskiej wsi.
Dzięki przynależności do koła gospodyń wiejskich kobiety mogą wyjść z domu, zająć się czymś, co sprawia im radość, pozwala też rozwijać pasje oraz doskonalić się w wybranej dziedzinie. To również sposób na budowanie wieloletnich przyjaźni, nie tylko między sąsiadkami.
KGWJasieniec Iłżecki Górny
Koło Gospodyń Wiejskich w Jasieńcu Iłżeckim Górnym działa od 2019 roku, liczy 39 członków kobiet w tym 4 mężczyzn.
W Zarządzie Koła działają
Lidia Rokita - Przewodnicząca,
Lidia Niewczas - Zastępca,
Henryka Kawałek- Skarbnik,
Danuta Pisarska - Sekretarz.
KGW swoją działalnością służy aktywizacji i rozwojowi kobiet w środowisku wiejskim na ternie naszej miejscowości, jak również w gminie Iłża, powiecie Radomskim i na południowym Mazowszu. Podtrzymuje więzi międzypokoleniowe społeczności lokalnej oraz sprzyja budowie tożsamości i przynależności do swojej wsi, sołectwa, gminy poprzez współpracę z Radnym Powiatowym Markiem Jaroszem, Radnym Gminnym Rafałem Słomką, Sołtysem Janem Koryckim, Radą Sołecką , Strażą Pożarną, Szkołą Podstawową w Jasieńcu, sąsiednimi Kołami Gospodyń Wiejskich, Centrum Kultury i Turystyki w Iłży, Domem Kultury w Jasieńcu , Biblioteką Publiczną w Jasieńcu, Urzędem Gminy w Iłży, Lokalna Grupą Działania „Wspólny Trakt”
Koło działa w czterech grupach:
– kulinarnej, która przygotowuje tradycyjne dania: porka , kapusta z grochem, pierogi z kapusta ,mięsem i kaszą gryczaną, Koło zdobyło II nagrodę za porkę na Festiwalu Smaki Iłży w 2019r.oraz I nagrodę na Pikniku w Marculach w maju 2022 za „Paszteciki sprytnego grzybiarz”
- grupy artystycznej, która odtwarza tradycyjne rękodzieło ludowe, w tym serwetki koronkowe, wyszywanki okolicznościowe, ozdoby choinkowe, palmy wielkanocne ( między innymi na konkurs palm wielkanocnych na kiermaszu organizowanym w Gminie Iłża) , lalki w strojach ludowych, pająki ozdabiające sufit, kwiaty z krepiny, wiklinowe koszyczki, ozdoby świąteczne- papierowe bombki, choinki.
-turystycznej , która organizuje liczne wycieczki krajoznawczo –historyczne odpowiedzialna Henryka Kawałek
- Przy Kole działa Zespół Ludowy im. Józefa Myszki, ludowego śpiewaka z Błazin. Zespół kultywuje piosenki Myszki, podtrzymując tym samym tradycje regionu iłżeckiego w gwarze, stroju ludowym, dawnej kulturze i tradycji wiejskiej, składa się z 13 członków w tym solista -Bogdan Jary, muzyk- Sławomir Kurek, członkowie uczestniczą w próbach, licznych uroczystościach w Domu Kultury Jasieńcu, w Gminie w Iłży na festiwalach, przeglądach zespołów, na Dożynkach gminnych czy powiatowych w Centrum Kultury i Turystyki w Iłży. Zespół zdobył liczne wyróżnienia, dyplomy i nagrody na różnych festiwalach, jest laureatem Festiwalu im. Józefa Myszki organizowanym co roku w Iłży za 2018 i 2019r. Zespół śpiewa głównie piosenki ludowe wzorowane na utworach J. Myszki, dbając o wierne zachowanie tekstu, gwary i linii melodycznej tak charakterystycznej dla utworów tego twórcy ludowego. Każda jego piosenka posiada swoja historię, jest w niej początek, rozwiniecie tematu i zakończenie podkreślone efektem muzycznym, dlatego tekst i muzyka tak "chwytają"za serce i "chodzą" po głowie.
Na potrzeby zespołu ludowego został odtworzony z należytą starannością strój ludowy z regionu iłżeckiego, wzorowany na strojach z dawnego zespołu Józefa Myszki z lat 50-60 tych, ubiegłego wieku, Skorzystano z pomocy profesjonalnej firmy, która przeprowadziła dla członkiń Koła warsztaty szycia i ozdabiania strojów. Na ten cel pozyskany został przez Koło projekt pt ”Tradycja w stroju ludowym” z Lokalnej Grupy działania „Wspólny Trakt” przy współpracy Urzędu Miejskiego w Iłży. Koło na statutowe działanie pozyskuje środki z ARiMR, LGD Wspólny trakt, Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki temu Koło organizuje integrację międzypokoleniową mieszkańców Jasieńca, kultywuje tradycje, przekazuje przepisy kulinarne z pokolenia dziadków na pokolenie młodzieży i dzieci.
W okresie swojej działalności Koło przygotowywało tradycyjne potrawy regionalne na zaplanowane różnego rodzaju wydarzenia w sołectwie, gminie - Dzień Kobiet, piknik rodzinny we współpracy z seniorami z naszej miejscowości z projektu z Lokalnej Grupy Działania Wspólny trakt pt. "Są wśród nas" skierowany do seniorów, oraz "Przywoływanie tradycji andrzejkowych" z projektu Radomskiego Centrum Przedsiębiorczości -seniorzy dla seniorów.
Z funduszu sołeckiego przy pomocy sołtysa i radnego gminnego Koło otrzymało nową kuchnie w DK w Jasieńcu oraz sprzęt do kuchni oraz szafę na stroje.
Za dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Koło zakupiło sprzęt na doposażenia kuchni podgrzewacz, kuchenki elektryczne, lodówkę, grill, zastawę stołową i sztućce na 48 osób zostały one oznaczone logo Mazowsze serce Polski z dopiskiem tytułu projektu Aktywne Gospodynie z Jasieńca. Dzięki dotacji z ARIMR zakupiło sprzęt komputerowy, projektor ekran, które są pomocne przy różnego rodzaju szkoleniach. KGW Jasieniec Górny zrzeszone jest w „Sieci na trakcie” gdzie organizacje pozarządowe z obszaru z LGD „Wspólny trakt „ korzystają ze szkoleń, na bieżąco mając informację na temat pozyskiwania projektów i ich rozliczania.
Naszym mottem jest: „Wczoraj i dziś - ocalić od zapomnienia patrząc w przyszłość"
Ta dewiza nam przyświeca i staramy się o niej pamiętać podczas swojej działalności, mając to na uwadze umieszczamy nasze działania na FACEBOOKU, budując markę organizacji.
KGWJasieniec Iłżecki Dolny
Koło Gospodyń Wiejskich w Jasieńcu Dolnym
„DOLNOJASIEŃCZANKI”
Koło KGW w Jasieńcu Dolnym liczy 13 osób.
Działa w obszarze szeroko pojętej kultury ludowej , polegającej na propagowaniu kultury ludowej w regionie oraz podtrzymywania i propagowania tradycji ludowych z związanych z ziemią iłżecką.
KGWJedlanka Nowa
Koło Gospodyń Wiejskich Jedlanka Nowa
Przewodnicząca - Marzena Fryszkowska
Zastępca - Urszula Wołczyńska
Skarbnik - Zenona Ziomek-Połeć
KGW Jedlanka Nowa składa się z 19 kobiet. Koło działa od lipca 2019r. na rzecz społeczności lokalnej oraz gminy Iłża. Służy aktywizacji i rozwoju kobiet wiejskich. Reprezentujemy naszych mieszkańców w wydarzeniach gminnych. Organizujemy spotkania, imprezy okolicznościowe w świetlicy wiejskiej w których zawsze bierze udział większość społeczeństwa wioski od najmłodszego do najstarszego. Zachęcamy ludzi do aktywizacji, do przygotowań, do integracji na wspólne spędzanie wolnego czasu co jest naszym głównym celem. Przygotowujemy różnego rodzaju ciasta i potrawy regionalne, które są bardzo smaczne i co najważniejsze bardzo zdrowe. Środki na działalność to głównie składki członkowskie KGW i pozyskiwanie dotacji, funduszy i grantów.
KGWJedlanka Stara
Data założenia KGW to 9.12.2018 rok .
Liczba członków na dzień założenia wynosiła 17 osób. Z każdym rokiem przybywało nowych osób na dzień obecny jest 46 osób w różnym wieku . Nasze koło doskonale współdziała z OSP Jedlanka Stara oraz Sołectwem. Organizujemy różnego rodzaju spotkania integracyjne, zabawy dla najmłodszych, spotkania kulinarne itp.
KGWKrzyżanowice
Koło Gospodyń Wiejskich w Krzyżanowicach "Krzyżanowianki"
Koło Gospodyń Wiejskich "Krzyżanowianki" w Krzyżanowicach powołane w 2022 roku i działa na terenie Gminy Iłża. Współpracuje z lokalnym samorządem. Członkowie podejmują działania mające na celu lepsze poznanie się mieszkańców oraz budowanie więzi pomiędzy nimi. W okresie dotychczasowej działalności udało się m.in. doposażyć KGW w podstawowe narzędzia do prawidłowego funkcjonowania. Koło sukcesywnie pozyskuje środki z ARiMR, dzięki czemu realizuje swoje zadania statutowe. KGW w Krzyżanowicach uczestniczy także w lokalnych imprezach i szkoleniach.
KGW wspiera rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działa na rzecz środowisk wiejskich. W skład koła wchodzi 27 osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. "Krzyżanowianki" to społeczność zgrana i niezwykle pracowita. Chętnie organizują różne spotkania dla mieszkańców – nie tylko dorosłych, ponieważ zawsze pamiętają także o najmłodszych. Z przyjemnością promują swoje Koło Gospodyń Wiejskich na różnych imprezach okolicznościowych. Potrafią tańczyć, śpiewać, gotować, ale także wykonują wspaniałe rękodzieła.
KGWKoszary
Koło Gospodyń Wiejskich w Koszarach powstało 28.09.2017r.
Początkowo byliśmy stowarzyszeniem zwykłym. W grudniu 2018 r zarejestrowaliśmy się w AR i MR. Nasze koło składa się z 24 osób. Kołu przewodniczy zarząd w składzie.
1. Krystyna Wąsiel - przewodnicząca
2. Elżbieta Korpula- z-ca przewodniczącej.
3. Marianna Wancerz - skarbnik
4. Anna Pryciak – sekretarz
Nasza dotychczasowa działalność jest różnorodna: bierzemy udział w jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Wykonujemy różne prace rękodzielnicze. Założyliśmy zespół śpiewaczy. W pięknych strojach występujemy na festiwalach J. Myszki, na imprezach Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących, dożynkach gminnych. Organizujemy spotkania integracyjne. Bierzemy udział w akcjach charytatywnych, kiermaszach kulinarnych oraz w uroczystościach rocznicowych bitwy pod Piotrowym Polem. KGW w Koszarach prowadzi swoją działalność na terenie naszej wsi i gminy Iłża Współpracujemy z panem sołtysem- radnym, Urzędem Miejskim i CKiT w Iłży.
Nasza grupa kulinarna zdobyła trzecie miejsce na Pikniku w Marculach za leśną zapiekankę i drugie miejsce na imprezie Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży za pyzy. Nasze spotkania często były organizowane pod gołym niebem. Cieszymy się bardzo i dziękujemy władzom gminnym za wybudowanie nam pięknej świetlicy. Nasze koło stopniowo wyposaża ją w naczynia obrusy itp. W bieżącym roku otrzymaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, za które kupiliśmy kuchenkę i zmywarkę.
KGWMaziarze Nowe
Koło Gospodyń Wiejskich w Maziarzach Nowych „Maziarki” powstało w 2017 roku.
Liczymy ponad 30 osób, w skład zarządu wchodzą:
Anna Janiszewska- przewodnicząca
Agnieszka Faliszewska- zastępca
Agnieszka Macios- członek
Celem naszego Koła jest integracja społeczności lokalnej a w szczególności podtrzymywanie tradycji oraz przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu. Cały czas staramy się rozwijać, uczestnicząc w różnych warsztatach oraz wyjazdach kulturalno- integracyjnych a także pozyskujemy granty, które umożliwiają nasz rozwój.
Nabyte umiejętności warsztatowe przekazujemy później na organizowanych przez nas spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Bierzemy udział w festynach organizowanych na terenie naszej gminy a także w Jarmarkach Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych. Chętnie bierzemy udział w organizowanych akcjach charytatywnych oraz wspieramy potrzebujących.
Działamy aby łączyć lokalną społeczność, promować dobre nawyki w naszych dzieciach, wnukach, przekazywać nasze umiejętności. Chcemy mieć realny wpływ na rozwój naszego społeczeństwa.
KGWMaziarze Stare
Koło Gospodyń Wiejskich
Maziarze Stare - „MAZIARZANKI”
Koło Gospodyń Wiejskich Maziarzanki w Maziarzach Starych powstało w czerwcu 2019 roku.
Koło liczy ponad 30 członków zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przewodniczącą Koła jest pani Ewa Wojtas, a zastępcą pani Anna Pała. Osoby tworzące tę organizację to zarówno emerytki z dużym doświadczeniem kulinarnym jak i osoby młodsze, czynnie pracujące, które swój czas chcą poświęcić dla dobra całej społeczności. Koło nie działa tylko i wyłącznie dla własnych korzyści, jest to organizacja, która powstała dla dobra całej lokalnej społeczności. Wszystkie działania , które są podejmowane, to działania mające na celu integrację i wspólne dobro ogółu. Koło współpracuje z OSP Kotlarka.
Bardzo często prezentuje swoje wyroby głównie kulinarne na Jarmarkach świątecznych. KGW Maziarzanki zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie kulinarnym w 2021 roku. Podjęło jako pierwsze w gminie Iłża trud przeprowadzenia akcji szczepień przeciw covid 19 połączonej z dużym festynem, za co zostało wyróżnione nagrodą od Marszałka Województwa Mazowieckiego. KGW już wielokrotnie korzystało z funduszy unijnych, za które kupowany jest sprzęt oraz wyposażenie zaplecza. KGW Maziarzanki brało udział w Dożynkach Gminnych oraz w wielu imprezach plenerowych np. Noc Kupały. Największym utrudnieniem, który uniemożliwia pełną działalność KGW są problemy lokalowe, brak własnej świetlicy.
KGWPakosław
Koło Gospodyń Wiejskich w Pakosławiu
Koło powstało w 2010 roku 10 października. Posiadamy 20 członków, w tym 4 Panów. KGW Pakosław posiada zespół śpiewaczy z kapelą .
Zespół chętnie występuje na imprezach lokalnych w naszej gminie Iłży na Dniach Kultury, Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki, na Jarmarku Sztuki Ludowej i innych spotkaniach promujących region radomski.
Na uwagę zasługuje fakt iż KGW systematycznie przyjmują do sowich szeregów młode osoby, które występują pod nadzorem doświadczonych osób, członków KGW w Pakosławiu.
KGWSeredzice
Koło Gospodyń Wiejskich w Seredzicach powstało w 1946 r. Do Koła należały mieszkanki Seredzic nasze mamy i babcie, którym dużo się zawdzięcza bo to one wciągnęły swoje córki i wnuczki do KGW.
Od 2010r. na przewodniczącą Koła została wybrana Alicja Luba. Przy Kole został utworzony zespół ludowy „Seredzianki" w Seredzicach.
Imienny wykaz członków zespołu:
Akordeon - Jan Kędziora
Bębenek - Wojciech Surus
Alicja Luba, Alina Drab, Barbara Barszcz, Zofia Dygas, Urszula Zaręba, Jadwiga Surus, Halina Kurek, Zofia Jabłońska, Bożena Spadło ,Monika Winiarska i Wioletta Kosakowska.
Zespół chętnie występuje na imprezach lokalnych w naszej gminie Iłży na Dniach Kultury, Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki, na Jarmarku Sztuki Ludowej.
Zespół Seredzianki występował na Dożynkach Powiatowych w Radomiu. Brał czynny udział w konkursach Zwoleniu, Jedlni, Zakrzewiu, Kowali, Chwałowicach, Pakosławiu. Wyrazem doceniania działalności były 1 miejsca i nagrody. Bierzemy czynny udział w konkursach na najładniejsze stroiki i rękodzieła na Kiermaszach Wielkanocnych w Iłży, za które otrzymujemy pierwsze miejsca i dyplomy. Na uwagę i podkreślenie zasługuje fakt iż KGW systematycznie przyjmują do sowich szeregów młode członkinie sztuki ludowej, które występują razem z doświadczonymi śpiewaczkami.
KGWStarosiedlice
Koło Gospodyń Wiejskich Starosiedlice
Stowarzyszenie Zwykłe Koła Gospodyń Wiejskich w Starosiedlicach
Powstało w 2016 r. i obecnie składa się z 42 członków. Od początku działania Koła angażujemy się w różne przedsięwzięcia, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach i imprezach organizowanych w naszej gminie, m. in. Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki, Jarmarku Sztuki Ludowej, Jarmarku Bożonarodzeniowym, Jarmarku Wielkanocnym, dożynkach gminnych i powiatowych. Podczas tych wydarzeń zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty i odwiedzenia naszego stoiska z wykonanymi przez nas potrawami i rękodziełami. Poza tym kilka członkiń Koła tworzy grupę śpiewaczy, która reprezentuje nas występując na licznych imprezach organizowanych na terenie gminy i powiatu.